www.bitkiylebakim.com Organik Soğuk Sıkma Zeytinyağı
Anasayfa
Cilt Bakımı
Vücut Bakımı
Saç Bakımı
Örgü ve El İşleri
Kadın Sağlığı
Moda
Burçlar
GenelTIRNAK BAKIMI

Tırnakları tanıyalım

Tırnaklar "keratin" denen ve koruyucu bir protein olan maddeden oluşur. Ana işlevleri parmak uçlarını darbelerden korumak ve küçük nesneleri almayı sağlamaktır.Tırnakların sağlığı iki ana faktöre bağlıdır: sağlıklı bir metabolizma ve tırnak sağlığını tehdit edici dış etkenlerden korunmak için alınan önlemler.

Sağlıklı tırnaklar sert ama esnek, düzgün yüzeyli ve koyu pembe renkli olur. Tırnak sağlığını korumak için tırnak etrafındaki etlerin düzenli bakımı yapılarak tırnak yüzeyine koruyucu ve kuvvetlendirici uygulanmalıdır. Tırnak sağlığı için el ve ayak tırnaklarına haftada bir evde bakım uygulamalı; 4-6 haftada bir de profesyonel bilgisi olan kişiler tarafından manikür ve pedikür yaptırılmalıdır.

Neler yapmalı?

Muhteşem tırnaklara sahip olmak zordur. Tam hepsini aynı boyda uzattığınız anda, bir tanesi nedensizce kırılarak tüm hevesinizi de kırar! Aslında bu durumun pek çok nedeni vardır. 

Tırnaklarımızı sürekli bir alet gibi kullanır, dayanmaları güç olan durumlarda da onları zorlarız. Aşağıdaki listeden yapmanız gerekip de yapmadıklarınızı saptayarak güçlü, dayanıklı ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanın yollarını öğrenebilirsiniz:

· Güneş, klor ve sert temizlik deterjanları tırnaklarınızı hassaslaştırarak zedeler. Sokakta güneş korumalı bir krem kullanmayı, iş yaparken ise eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirin. El ve tırnaklarınızı mutlaka kaliteli bir krem ile nemlendirin.

· Tırnaklarınızın yan taraflarını törpülemekten kaçının. Böylece daha az kırılgan olmasını sağlarsınız.

· Günde birkaç kez tırnaklarınızı bir fırçayla yanlara doğru fırçalayın. Hareketlenen kan dolaşımı sayesinde tırnaklarınız daha çabuk uzayacaktır.

· Demir, kalsiyum, B vitamini ve potasyum açısından zengin olan besinler, vücudunuzun geri kalanı için olduğu gibi tırnaklarınız için de faydalıdır. 

· Tırnaklarınız zayıf, kırılgan ve katlara ayrılıyorsa, nedeni  yeterince su içmemeniz olabilir. Mutlaka bol ve yeterli su tüketin.

· Alkol içeren losyonlar kullanmamaya özen gösterin. 

· Her bir parmağınıza kökünden ucuna doğru masaj uygulayın. Rahatlayacaksınız! 

· Günde altı adet badem yediğiniz taktirde tırnaklarınızdaki değişimi fark edeceksiniz. Bademde, tırnakların ihtiyaç duyduğu yağ asitleri vardır.

Neler zararlı?

Aslında hiç düşünmeden yaptığınız birçok küçük davranış tırnaklarınızın sağlık ve estetiğini kötü etkileyebilir. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç öneri:

· Plastik eldiven kullanmadan bulaşık yıkamayın. 

· Oje sürmeden önce tırnaklarınızı yağdan arındırın.

· Ojeniz bozulmaya yüz tuttuğunda gerisini de dişleriniz veya tırnaklarınızla kendiniz mi kazıyorsunuz? Tırnaklarınıza çok büyük zarar veriyor olabilirsiniz. Yapmayın!

· Tırnaklarınızı fazla uzatmayın. Hem görüntü olarak hoş olmaz, hem de kırılmaya çok daha meyilli olurlar.

· Tırnaklarınızı birer "alet" olarak kullanmayın. Zayıflarlar!

· Bozulmuş, ucu silinmiş ojeyle sakın dolaşmayın. Fark edilir! 

· Tırnak etlerinizi nemlendirmiyor musunuz? Nemlendirme alışkanlığı kazanırsanız çok daha sağlıklı ellere sahip olabilirsiniz.

· Çok ağır yükler taşımayın. Ağırlık nedeniyle kan ellerinize hücum ederek damarlarda birikip, damarların zamanla genişlemesine neden olur. Bu da yaşlandığınızda hoş olmayan görüntülere sebep olacaktır.

· Kimse tırnaklarındaki kabarık çizgileri sevmez ama onları törpüyle yok etmek tırnağa zarar verebilir. Bunun yerine, ojeden önce bir kat koruma sürün. Çizgilerin yok olduğunu göreceksiniz.

Tırnak sorunları

Tırnaklarınız yumuşak veya kırılgan mı? Belki kötü bir alışkanlık sonucu tırnaklarınızı sürekli kemiriyorsunuz. Belki de tırnaklarınız sararıyor. Sorunların tümü için çözüm yolları var... 

· Kırılgan tırnaklar

Saç gibi, tırnaklar da genel sağlık durumunun yansımasıdır. Sık kırılan tırnaklar, çoğunlukla vücuttaki bir eksikliğin (genellikle yağ) göstergesidir. Tırnaklarınız susuz kalmış da olabilir. 
Sağlıklı ve dengeli beslenmeye gayret edin ve bir ay boyunca besleyici bir merhem kullanın. Böylelikle tırnaklarınız eski kuvvetine kavuşacaktır.· Yumuşak tırnaklar

Tırnaklarınız kırılgan ve hassas ise onları kuvvetlendirmek gerekir. Kendileri için gerekli olan vitamin ve kalsiyumu iyi alamamış olma olasılığı da vardır. Sağlık ve kuvvetlerini geri kazandırmak için haftada iki kere kalsiyum içerikli besleyici uygulayın.

· Sararan tırnaklar

Dişlerde olduğu gibi, tırnak rengi de kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu arada bazı etmenler sarı pigmentlerin öne çıkmasına neden olur: nikotin, kötü ojeler, kötü asetonlar. Dolayısıyla tırnakların beyazlaşması sarılık yapmayan ürünler kullanılarak sağlanabilir.

Parmak uçlarınız ve tırnaklarınız nikotinden sararmışsa...
- Bir limonu ikiye bölerek 10 dakika boyunca sararmış bölgelere sürüp bekletin.
- Daha sonra oksijenli suyla ıslatılmış bir pamukla ovuşturarak temizleyin. 

· Tırnak yeme

Her şeyden önce bu kötü alışkanlığın kaynağını araştırın. Stresli misiniz? Ya da sıkıntılı? Kendinizle barışın. İç huzurunuzu bulmaya çalışın. Sonra da önerilerimize bir göz atın...

- Tırnaklarınızın kırılganlığını gidermek için bir sertleştirici kullanın; böylece kolay ezilebilmelerini engellemiş olursunuz.
- Yanınızda mutlaka bir tırnak törpüsü bulundurun. Tırnaklarınızda sizi rahatsız eden bir şey olursa, dişlerinizden önce törpüye baş vurun!
- Her gün, belli bir süreyi tırnak bakımına ayırın. Tırnaklarınıza masaj yapın, nemlendirin, oje sürün. Verdiğiniz emek karşılığında yeme dürtünüzün önüne geçebileceksiniz.
- Tırnaklarınızı mutlaka ojeli olarak tutun. Ojeli tırnaklarınızı bozmak istemeyeceksiniz. Kısa tırnaklarda bile kırmızı ojenin güzel durduğunu unutmayın! 
-
İyi ve pahalı bir oje satın alırsanız belki de böylece onları yeme dürtünüzden vazgeçebilirsiniz. Ya da bir süre takma tırnak kullanın. Pahalı ama oldukça etkili bir yöntemdir.
-
Tırnak yemekten vazgeçemiyorsanız eczanelerde de bulabileceğiniz bir küçük şişe "acı oje" edinin. Farkında olmadan tırnaklarınızı yemenize bu şekilde mani olabilirsiniz. 
- Ellerinizi bir şeylerle meşgul ederseniz tırnak yeme konusunun aklınıza daha az takıldığını fark edeceksiniz. Hiç işiniz yoksa, bir stres topu kullanın.
- Tırnak yemekten vazgeçme aşamasında özenle uzatılmış bir tırnağın kırılması kadar moral bozucu bir şey yoktur! İşte size bir ip ucu: tırnaklarınız kırılgansa uçlarına çiğ sarımsak sürün. Kokusuna katlandığınız sürece en fazla bir hafta içinde tırnaklarınızın kuvvetlendiğini göreceksiniz.

Şeytan tırnakları

Şeytan tırnakları bir kenarıyla hala tırnak dibine bağlı olan deri parçalarıdır. Bunun genel nedeni kurumuş olan tırnak dibi derisidir. Küçük olmalarına karşın yabana atılmayacak kadar acı verirler. 

Ancak bunlardan da kurtulmanın yolu vardır:

· Tırnak diplerinizi dişlemekten vazgeçin. Bu alışkanlık da en az tırnak yemek kadar zararlıdır.

· Tırnak etrafındaki deriyi nemli tutmak için bir yağ veya krem kullanın. Tırnak etrafındaki cildin kuruması da şeytan tırnaklarının oluşmasına sebep olur.

· Şeytan tırnağı olduğunu fark ettiğiniz an, makasla kesin.

· Yatmadan önce tırnaklarınızın etrafına besleyici bir krem sürün. Kreminizin olmadığı durumlarda bir dudak besleyicisi bile sürebilirsiniz. Siz uyurken tırnaklarınız ve onları çevreleyen cilt beslenecek, şeytan tırnağı riskini de azaltacaktır.

· E vitamini yağı da şeytan tırnaklarına karşı iyi bir çözümdür.

Faydalı öneriler

Her şeyden önce tırnaklarınızı ağzınızdan uzak tutun. Tırnaklarınızda oluşabilecek problemleri dişlerinizle halletmekten vazgeçmek sorunun yarısını çözecektir.

· Aseton kullanımınızı azaltmaya çalışın. Örneğin haftada bir kereden fazla aseton kullanmayın.

· Bulunduğunuz ortamların nemlilik veya kuruluk oranlarına göre el ve tırnaklarınızın nemlendirilmesine özen gösterin. Krem sürerken tırnaklarınıza hafifçe masaj yapın.

· Haftada 1-2 gün oje sürmeyerek havalanmalarını sağlayın. Eğer sürekli olarak takma tırnak kullanıyorsanız, ara sıra tırnaklarınızı serbest bırakın. Sürekli takma tırnak kullananlarda enfeksiyon riski de yüksektir.

· Tırnaklarınız zayıfsa törpüleme işlemini en aza indirin ve metal törpülerden kaçının.

· Doğru ve yeterli beslenin. Metabolizmanızın sağlığı oranında güzel tırnaklara sahip olacaksınız. 

İlginç bilgiler

Güzel tırnaklar denildiğinde akla gelen ilk şeylerden biri oje olsa gerek. Ojeler hakkında pek bilinmeyen birkaç hoş bilgiyi sizin için derledik:

· Yeşil veya sarı cilt tonunuz varsa açık renkte ve şeftali tonlarında; pembe cilt tonunuz varsa açık pembe renkte ojeler seçerek küçük tırnak defolarını kapatabilirsiniz.

· Ming Hanedanlığı zamanında ojeler balmumu, yumurta akı, jelatin, sebze boyaları ve Arap sakızı karışımıyla yapılırdı. Bugün kullandığımız ojeler ise otomotiv sektörü sayesinde piyasada, çünkü günümüz ojesi araba boyalarının rafine edilmiş bir versiyonu!

· Bugün bildiğimiz anlamda oje, yaklaşık 5000 yıl önce Çinliler tarafından kullanılmaya başlamıştı. O zamanlarda tercih edilen renkler siyah ve kırmızıydı.

· Eski Mısırlılar tırnaklarını boyamak için parmaklarını turuncu kınaya batırırlardı.

· Tırnakların sadece ucu bozulduğu için yeniden oje sürmek zorunda kaldığımız birçok sıkıcı zaman vardır. Bu duruma mani olmak için 1 veya 2 kalın kat süreceğinize, birkaç ince kat oje sürmeyi tercih edin.

· Ojenizi sürdükten sonra iyice kurumasını bekleyip elinize krem sürerek masaj yapın. Cildiniz kremi eminceye kadar dairesel hareketlerle masajı sürdürün. Unutmayın ki eller devamlı meydandadır ve bu yüzden sürekli bir bakım ister. 

· Doğru saklandığı sürece ojelerin raf ömrü 1 seneden fazladır.

· Ojenizin içinde baloncuklar oluşuyorsa bunun nedeni klimalı ortamlar, fanlar veya hava akımlarıdır. Oje sürerken bu problemlerin olmadığı mekanları tercih edin.Yorum Ekle
Konu TIRNAK BAKIMI  
Ad Soyad  
e-mail      
Yorum  
         
      yaren gündoğdu
tırnakalrım kırılıyor ve üzerleri sarı nedeni nedir ve ne yapmam gerekir ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ela şahin
benım tırnaklar çok saglıklı çabuk uzar hiç kırılmaz ama süreklı ojede kalıyorlar hep oje suruyorum dıge saralmış nasıl beyazlaşdırılıyor
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

gamze bayraktar
ben tırnaklarımı yiyordum ve bu konu üstünde araştırma yaptım limon suyu yap diye yazıyor bende yaptım tırnaklarım uzamaya başladı ama biraz sonradan ben yamuk çıkmasın diye tırnaklarımı kestim ama biraz yamuk tırnaklarım ve bazı yerlerde tırnaklarınızı suda tutun diyor ama bu doğru değil çünkü ben günde 3 kere hazuva gidiyorum ve tirnaklarım uzamıyor eğer siz başka bir çağre biliyorsanız lütfen yazın
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ilatda yıldırım
benim tırnaklarım gayet normal ve güzel görünüyordu ama 2 yıl önce sınav sitreslerinden dolayı yemeye başladım ve tırnaklarımı çok derinden kestim ve tırnak uçlarım çekilkmeye başladı ve küçük ve çirkin gözüküyorlar ve çok dayanıksızlar sizce ne yapmalıyım???
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

şebnem uzyelken
benim tırnaklarım hiç uzamıyor stres yüzünden tırnaklarımı yemeye başladım ne yapabilirim
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

eren özyol
küçükken tırnak yediğimden dolayı tırnaklarım çok kısa kısayken tırnaklarım çirkin göründüğü için tırnağıma oje sürüyorum ama yakında okullar başlıyacak ne tırnak uzata bilirim nede oje sürebilirim sizce ne yapmalıyım
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

canan tat
benimde tırnaklarım güzel uzuyor fakat kenarlarına nasıl bakım yapabilirim
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

yağmur solum
tırnaklarımın ucu hep kırılıyor ve üstelik tırnaklarım fazla uzamıyor neden bunun için ne yapmam gerekir ve ucuna beyaj oje sürüyorum bantlıyorum sonra tekrarr boyuyu-orum bantın üzerine aynı normal tırnak gibi oluyor ama tırnak kopları hakkında lütfen birşey diyin cevap bekliyorum..!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

durdane ersy
Tırnaklarm sürekli oje olunca çok az şekilde uzuyo ve hala tırnak yeme alışkanlığım var ama eskisi kadar kötü değil azalttım faydalarını gördüm. uzatmaya başladım ve farkettim ki ince ve güzel şekilde uzamıyor çok kalın ve yendiği çok belli oluyo ince ve hiç yenilmemiş gibi durmasını istiyorum bunun için birşey denemedim çünkü kmseden bi öneri veya dhaa başka bişey almadım artık yemek istemiyorum ince ve doğal şekilde uzamasını istiyorum napabilirimm..
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Irem Karadeniz
Merhaba ben Irem! Tırnaklarımı yeme alışkanlığımı bırakalı neredeyse 6 ay oluyor ve artık daha sağlıklı uzayabiliyorlar. Fakat şöyle bir sorunları var aşırı yumuşaklar, uzayan bölgeleri bembeyaz uzuyor ve uzatmaya kalktığımda kırılıveriyorlar. Bunun için ne yapabilirim?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Irem Karadeniz
Merhaba ben Irem! Tırnaklarımı yeme alışkanlığımı bırakalı neredeyse 6 ay oluyor ve artık daha sağlıklı uzayabiliyorlar. Fakat şöyle bir sorunları var aşırı yumuşaklar, uzayan bölgeleri bembeyaz uzuyor ve uzatmaya kalktığımda kırılıveriyorlar. Bunun için ne yapabilirim?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

elif
benim tırnaklarımın yanlarından şeytan tırnakları eksik olmuyor ve tırnaklarımı çok yiyorum buna karşın ne önerirsiniz kızlar :(:(
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

gökçe gökçe
benim tırnaklarım gayet sağlıklı ve çabuk uzuyor fakat tırnklarım kısa bu yuzden sürekli uzatıyorum . tırnaklarım oval ve ben uzun gösterebilmek için kare şeklinde kestim ama bu sefer uçları dışa doğru çıktı ve kötü bir görünün oluşturuyor. tırnaklarımı uzun göstermek için ne yapmalıyım?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

nurhayat aytaç
parlatıcı ojenin yarısını dokun 10 damla limon damlatın tırnaklar uzuyu tavsiye ederim
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

tuba demirci
benim tırnaklarım şekli çok güzel ama üstleri çizik çizik oldu ne yapamalı nasıl korumalıyım...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BURCU DENİZ
tırnak uzatmada faydalı olanı aspir yağı,badem yağı,limon suyunu kür şekilde uygulamaktır, çay ağacı yağıda tırnak uzatmada yararını görürsünüz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BURCU DENİZ
1 çorba kaşığı gliserin,1 tatlı kaşığı tuz,1 çorba kaşığı limon suyu,1 kapsül e vitamini hazırlayıp,düzenli olarak her akşam bu kürü kullanıldığınızda tırnaklarınız uzar.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BURCU DENİZ
solgar biotin (tırnak ve saç vitamini) terbisil tırnak ilacı,troysd tırnak sülüsyonu (3 ay kullanılmalı tırnakların düzgün uzamasını sağlar) da kullanırsanız faydasını görürsünüz.bende tırnaklarımı yiyorumdum ama 2 aydır bıraktım ve size önerdiğim bütün kürleri ve ilaçları devam ettirmekteyim.inanın faydasını göreceksiniz
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

marıan
benim tırnaklarım da oje durmuyo ne yapmam gerekiyor çoka özen gösteriyorum ama nafile cevap bekliyorum
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MUSA DURDU
tırnaklarımı yiyorum ve tırnak etimin aşağısı yukarısıparçalanmış durumda ben bir erkeğim ve oje süremem başka yolları varmı örneğin bir doktor,elde yapılacak bir ilaç,yada eczaneden vb.yerlerden alınacak ilaçlar ve isimleri lütfen bir çare bulun çok zor zor durumdayım tırnaklarım berbat durdumda görünce miğdem bulanıyor herepsi aralarında ince ince tırnaklar var!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ilknur işcan
bende tırnak yiyorum lütfen bir özüm söyleyin ellerimi çok seviyorum ama tırnaklarımdan nefret ediyorum
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

edaa
benn tırnaklarıımıı yiyorummm vee artıkk uzatmakkk istiyorummm birr aydann beriii yapmadığımmm seyy kallmadı uzamıyorr derkennn bakımm yaptımmm şimdii çookk güzell
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

hasibe esen
eyukarıda verilen bilgiler için tşk ediyırum benim dişi eti dedigimiz et her hafta çıkıyor ben dişimle kopartıyorum beni rahatsız ediyor çok sık manikur yaptırmıyorum ellerim çok bakımlı degil evde bakım yapabilecegim öneriniz varmı saygılarımla
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

inci saat
ya benim tirnaklarimin kenarlarindaki etler cok kotu bana vitaminsizlikden dediler amma cok yemeyi sevmiyorum benim tirnaklarima ne yapa bilirim ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pınar zafer
Benimde tırnaklarım çabuk kırılıyor ve tırnak etlerini yiyorum.. Buna engel olarak ne yapabilirm. Çok çirkin duruyor..........
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

saniye ertogrol
çok sinirliyim ve acısını tırnaklarımdan çıkarıyom ve istemedigim halde kemirmeye başlıyom hiç uzamıyor çok utanıyom ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz tırnaklarım çok kısa ve ince lütfen
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

dilek coşkun
MERHABA BEN DİLEK SÜREKLİ TIRNAKLARIMI YİYORUM NE YAPSAM FARKETMİYOR ACI OJE VE TÜRLÜ TÜRLÜ OJELER SÜRDÜM GEREKİRSE ACI TURSU SUYU İLE YIKADIM AMA FARKETMIYOR BNİ OYALAYACAK BSEY BULUYORYM CNM SIKILIYOR YNE TIRNAK YEMEYE DEVAM SİZCE NE YAPMALIYIM SİMDİDEN TŞK EDERMM
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

neslıhan
benm tırnaklarm hep yumusak ve kırılıyo sureklı .oje gec kuruyo.ne yapmalıyım!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zeynep
gliserin tırnaklara cok iyi geliyo hem uzatyo hemd gülendriyo
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zeynepp
arkadaşlar 5 yaşındna beri tırnak yiyordum 14 yaşındayım ,bu sene liseye başlayacağım sbs stresinden kemiriyordum yutmuyordum ama tükürsemde ısırmak hoşuma giidyrdu sırf lisede rezil olmamak için uzattım şimdi en azından kırık durmuyorlar başrabilirsiniz umarım yine başlamam yemeye :( iyi şanslar :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pınar taner
tırnaklarımı uzatıyorum ama fazla uzayınca kırılıyor ve tırnaklarım çok sert neden ögrenebilirmiyim aceba ve ne yapmalıyım teşekkürler
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

bensu
özel tırnak uzatıcılar var ve tırnaklarınızı limonuve biraz da pudrayı birbirine karıştırarak pamuk yardımı ile tırnaklarınıza sürün biraz bekledikten sonra da yıkayın daha parlak ve saglıklı görünürler tırnakları uzamayanlar için özel tırnak uzatıcı ojeler var.Onları kullanabilirsiniz.Tırnakların kırımlaması çın bol miktarda kalsium ve protein tüketin eger tırnagınızda beyaz lekeler var ise bol bol kalsium tüketmeniz lazım .
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

zeynep
sinirlrndigin zaman tırnaklarımdan çıkarıyom ve istemedigim halde kemirmeye başlıyom hiç uzamıyor çok utanıyom ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz tırnaklarım çok kısa ve ince lütfen
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

selin pekimrekli
ben tırnaklarımı yemiyorumama hiç uzamıyorlar :(ne yapmam gerekiyorbirde yamıklar nasıl kesmem lazım ?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sevcan yıldırım
yaklasık 10 senedir tırnaklarımı yiyiordum.kendime söz verdim ağzıma almıyorum her iki elimin işaret ve bas bparmkalarım uzamıyor. önlerinde et var ve bu da tırnklarmın uzamasını engelliyor. simdi formül vericim isteyen denesin gerçekten işe yarıuyor. 1 tatlı kaşığı zeytin yağı,1 tatlı kaşığı tuz,1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 çay bardağı ılık su. 1 hafta süresince ellerinizi 10 dk kadar bu suda tutun. 1 hafta içinde işe yaradığını göreceksiinizz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ceyda
tırnak yapım mükemmel çabuk uzuyor kırılmıyor ama çok fazla tırnak etim var ve devamlı arasına kr doluyo temizlememe ramen ne yapmalıyım
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
      

Şu anda 240 kişi online!

Sitemizdeki makaleler internet ve çeşitli dergilerden faydalanılarak hazırlanmıştır. Bilgilendirme amaçlı bir sitedir.
Bilgilerin her hangi bir şekilde kullanımından kaynaklanan sorunlardan www.bitkiylebakim.com ve ilgili kişiler sorumlu değildir.

Cilt Bakımı   Saç Bakımı   Güzellik Sırları   Doğal Cilt Bakımı   Bitkisel Saç Bakımı   Dudak Bakımı   Cilt Maskeleri